facebook twitter instagram issuu google+ youtube ustv

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie

W Chorzowie (Śląskie) na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych. Inwestycja realizowana kosztem 36 mln zł ułatwi praktyczne i gospodarcze wykorzystanie dokonań naukowych.

Centrum powstanie dzięki rozbudowie otwartego oficjalnie w czerwcu ubiegłego roku Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie – jednego z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w kraju. Naukowcy pracują tu m.in. nad materiałami z pamięcią kształtu stosowanymi w protezach, diagnostyką chorób przenoszonych przez kleszcze, czy płynem ograniczającym oblodzenie skrzydeł samolotu.

Studenci, którzy podejmą naukę w Centrum Nauk Stosowanych będą mogli studiować na kierunkach: fizyka techniczna, technologia chemiczna, informatyka stosowana, inżynieria materiałowa w języku angielskim. Na kierunku biofizyka znajdą się specjalności: optyka biomedyczna i biofizyka leków, a na kierunku inżynieria materiałowa - materiały funkcjonalne i recykling materiałów inżynierskich.

Powierzchnia całkowita obiektu wynosi ponad 5 tys. metrów.  Budynek CNS będzie składał się z dwóch segmentów dydaktyczno-laboratoryjnych. Znajdzie się tam 57 nowych pracowni dydaktycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, 10 sal wykładowych i dydaktycznych. Datę zakończenia budowy zaplanowano na koniec września 2015 roku.

Projekt Centrum Nauk Stosowanych, stanowiącego drugi etap budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.